Keşke Dememek İçin…

Hayatımızda ne denli kullandığımızı bir bilseniz bu sözcüğü. 🙂 Yarım kalmış çoğu işimizin ardından, içimizden veya dışımızdan bir “ah” ile çıkıverir varlık sahasına. Dertsiz başımıza musallat olmuş bir hastalık gibi keşkeler. Dertsiz dediğime bakmayın, Mübalağa ediyorum gibi gelmesin, sakın ha!

Derdi de bağayılaştırdığımızdan bu yana, daha fazla saplanır olduk bu keşke bataklığına. Sahi dert dedğimiz ne ola? Subjektif kokulu sözcüktür dert. “Allah, dermansız dert vermesin.” Bizi kamçılayan dert mi olur yoksa acısız dert de var mıdır? Dertlerimizin çözümü keşkelerle kardeş olmak mıdır?

Ben de farksız değilim hani, kendimi bu konuda aklayamayacağım… Bir sohbet ortamında duyduğum keşke sayısı, yapacak bir şey yok söylemine neredeyse denk düştü.

-Keşke,

-Ama,

-Derdim başımı aşmış,

-Yapacak bir şey yok,

-Elden ne gelir… Böyle sıralayınca ne de karamsar bir tablo ve ne de keskin bahaneler gibi duruyor.

Yapacak bir şey de var, keşkelere kaçmış zihni o dehlizden kurtarmak için yapılacaklar da var. Umutsuz vaka değiliz nihayetinde. Önünde sonunda hala nefes alabiliyoruz. Yine diyorum ya “Allah, dermansız dert vermesin.”

Tamamlanmasına rağmen tadı damağımda kalan bir muhanbbet sonrası burada buldum kendimi. “Hah işte! Yapacak bir şey var. Yazabiliriz.” diye düşündüm. Gerçi aşık atacak kadar da usta olmadığımı çıraklık olarak yazacağımı bilsem de bu konuda keşke demeyeceğim.

Henüz vakit erken. Yapamadım keşke yapsaydım dememek ve günlük dertlerimi büyütmemek, biraz da nefsime uymamak adına yazacağım. Bu yüzden başladım. Uyumsuz olacağım şey rahatlık olmalı belki. 🙂

Vira bismillah. Kelime avında keşke tutmamak ümidiyle.

Nur”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s