Oyuk İnsan Teorisi

Bir çömlek kilden yapılır ama içindeki boşluktur onu kullanışlı yapan, Evlerin duvarları vardır ama o duvarlardaki deliklerdir evi oturulabilir kılan ; kapılar, pencereler ve odalar…İnsan nesnelere biçim verir ama anlamı veren boşluktur. Eksik olan varlık sebebini verir.” Lao Tzu

İnsanın fiziksel yapısına baktığımda kaçınılmaz olarak boşlukları dikkatimi çekiyor. Ağız, burun, mide göğüs kafesi, bağırsak… Zannediyorum psişemiz de bu boşlukları barındırıyor ve hayatımızı bu şekilde devam ettirebiliyoruz. Cavidden mütevellid iki yıldır zamanımı doğada onun döngülerini takip ederek geçirebiliyorum. Boşluklar ve döngüler dikkatimi çekiyor bir şekilde. Dağ köyünde bir abiden dinlemiştim. Amcası hiç olmadık bir zaman kar yağacağını söyleyip hayvanlarını köye indiriyor. Nasıl anladığı sorulduğunda sana da öğrdtirim diyor ama üç gün üç gece dağda benimle uyumadan durman gerek. Gözü kesmiyor bizimkinin ve bir bilgi daha yitip gidiyor amcayla birlikte usulca. Ah köşeler, köşelerimiz… Maymunların zeki olduğunu tesbit eden çocuklara da zekaları gelişsin diye verilen bir oyuncak var hani. Üçgen , dörtgen prizma ve daireyi kendileriyle aynı şekilde delikleri olan bir kutuya dokabilmek. Ne beceri ama ! Sanırım biz insanoğlu da kendi zihinlerimizde tıpkı o kutudaki gibi belirli şekillere sahip delikler açıyoruz ve gerçekliğin belirli şekillere sahip olmasını umuyoruz. Oysa gökyüzü şekilsiz ve kimbilir belki de bu yüzden binlerce şekle analık yapabiliyor. Sanırım zihnimizi gökyüzü gibi tutabilmeliyiz ki zorlayıp yanlış deliklereden sokmaya çalıştığımız gerceklik bizi çatlatmasın. Bazı anlar vardır hani bu tür etkiye sahip, anlamı kendinden öteye taşan. Kurban edilmek için yatırılan bir koçu hatırlıyorum misal ayakları bağlı yattığı yerde bir tutam ot daha yemeye çalışıyordu ağzının kenarıyla. Yahut bir araba kazasında otobüsün yüksek mevkinden gördüğüm bir çift ayakkabı ve koltuk değneği, üzeri gazete ile setredilmiş bir müteveffanın yanıbaşında… Böyle zamanlarda zaman genleşir hatta yavaşlar benim için. Ah kelimeleriyle birlikte düşen anlam ve arafta kalakalan insan.

Ben şimdi dünyaların yok edicisi, ölüm oldum diyordu atom bombası deneyinden sonra Oppenheimer. Bilimi İsviçreli bilim adamlarına spritüalizmi Teosofi cemiyetinden tibetin gençlik pınarına bir çok yerde gördüğüm Amerikalı albaylara teslim ettiğimizden beri ne çok şey oldu. Dr Strange’de tibetteki kardeslik cemiyetinin herşeyi yutan birliğin yobazlara! karşı verdiği savaşı izlerken şifrenin shambala olması şaşırtıcı mıydı ? Ne bileyim kardeşim insan da oyuk dünya da sanki….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s