Beyzbol Maçı

Haruki Murakami…

Yaşayan Japon yazarlar arasında kitabı yabancı dillere en çok çevrilen yazar…

Lise yıllarında suç romanlarını okumakla geçer vakti. Maddi durumunun elverişsizliği nedeniyle 2.el ucuz kitaplar satın alır ve bu kitaplar sayesinde de İngilizceyi öğrenir.

Eşi Yoko ile üniversitenin drama bölümünde okuduğu yıllarda tanışır. İkisinin de yollarını kesiştiren ise müziğe karşı ilgileri olur ve henüz ünlü bir yazar olmadığı bu yıllarda eşinin ve kendisinin Batı müziğine olan hayranlığı bir caz kulübü açmalarına vesile olur.

Murakami’nin yazar oluşu oldukça enteresan bir şekilde başlar. İzlemeye gittiği bir beyzbol maçında bir anda içinde bir şeyler yazma isteği uyanır. Maç bitimi eve vardığında içinden geçenleri kağıda döken yazarın sonraları ünlü bir yazar olacağından kendisi bile haberdar değildir.

On ay gibi kısa bir sürede yazdığı ilk kitabını (Rüzgarın Şarkısını Dinle) yabancı dille yazmanın nasıl olduğunu merak ettiğinden İngilizce yazar, sonrasında eseri Japonca yazmaya devam eder.

Eserleri arasında kendisinin en karışık olarak nitelediği ve Franz Kafka Ödülü’nü alan “Sahilde Kafka” eseridir. On altı dile çevrilen ve 2010’da beyaz perdede kendisine yer bulan “İmkansızın Şarkısı” adlı eseri ise üç milyondan fazla satılır. Söz satış rakamlarından açılmışken mevzubahis edilecek bir eseri de var ki George Orwell’ın o meşhur eseri “1984”e gönderme yaptığı “1Q84” adlı eseridir. Bu eser, 480 binlik ilk basımıyla raflarda yerini almadan en çok satanlar listesine girer. Seyahatlerini de kaleme almayı ihmal etmeyen yazar, “Yağmur ve Cehennem Sıcağı” adlı eserinde Türkiye’ye de yer verir.

Çeviriler de yapan yazarın ilginç bir diğer özelliği de her yıl düzenlenen ve çoğunlukla bizzat katıldığı uzun maraton koşularıdır.

Yaşamı boyunca birçok ödül almış olsa da Murakami’nin aklı, aday olarak gösterildiği fakat henüz sahip olamadığı Nobel’dir.

Edebiyatın Satır Arası – Mustafa Erhan Ak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s