NEDEN ARTIK ŞİİR YAZILAMAZ

Dil bir simülark’tır. İçinde yaşadığımız dünyanın bir simülasyonu olan dil şiirin yapı taşıdır.
1.Anlam manayı yoketmiştir.
Pek tabiki her yaşayan varlık gibi dilin de bir zekası vardır. Zeka ise yeni durumlara farklı cevaplar verebilme ihtiyacından doğar. İlkin yazının icadı dile pek cok etkileşimde bulunup kendisini geliştirme imkanı verse de dil bir kez daha simüle olmus ve sözlüklerle birlikte üzerinde mühendislik yapılabilir bir hale dönüşmüştür. Günümüze yaklaşırken bir çok “İzm” dil üzerinde etki bırakmış , nihayetinde modernizm kendinden önceki tüm ‘izm’leri yokederken pistmodernizm bir mezar taşı olarak bir ibret anıtı olarak ortada bırakılmıştır. Artık dilin en temel düşünce yöntemi olan diyalektik sakatlanmış , determinizm muğlaklaştırılmıştır. -Siz’ leştirilmiş bir anlam varedilegelmektedir; cinsiyetsizlik vb gibi. Farklılıkların birliğe engel oldugu momokültürel bu bakış açısı ile insanın düşünme imkanı elinden yitip gitmektedir Öte yandan E. MUSK gibiler cocuklarına isim değil kod vermekteler. Açıktırki kodlarla düşünülmez , şiir yazılmaz ancak işlem yapılır.
Yanıbaşında , gelenegimizde felsefe yapıl(a)mamasının bir nedeni olarak gelişmiş bir nesir dili olmaması söylenmiştir ki bir ihtimal hikmetin nesirden çok nazma yatkın olması bir sebeb olarak söylenebilir.

  1. Şiirden ahenk düşmüştür.
    Atalarımızın içgüdüsel olarak doğada bulunup dilde eksik olan ahengi şiirlerine uyak , aliterasyon ve şiir şekilleriyle kattıklarını söyleyebiliriz. Şiirde ahenk düşmüştür ve bu bir şairin anlatım olanaklardan birini elinden almıştır. Şair düşünce üretemediği gibi onları dökecek kalıbı da bulmakta zorlanmaktadır.
    Son olarak şunu da söylemek gerekir ki Eski zaman şairleri Hallac gibi katledilebilirdi, günümüzde ise şairleri intihara ikna etmek daha steril bir keşif olarak önümüzde durmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s